Nefrotický syndróm

Nefrotický syndróm je choroba obličiek charakterizovaná proteinúriou nad 3,5 g/1,73 m2/24 h, hypoalbuminémiou (zníženou hladinou albumínov v krvi) pod 25 g/l, hyperlipémiou (zvýšenou hladinou tukov v krvi) a hypercholesterolémiou (zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi) a opuchmi.

Zvyčajne sa rozlišujú tri formy nefrotického syndrómu:

1. vrodený nefrotický syndróm

2. primárny nefrotický syndróm bez zjavnej príčiny

3. symptomatický (sekundárny) nefrotický syndróm

V detskom veku sa choroba môže prejaviť už v prvých dňoch života. Lipoidná nefróza je choroba vyskytujúca sa najmä u batoliat a v predškolskom veku. Po šiestom roku života výskyt primárneho nefrotického syndrómu klesá a začínajú prevažovať glomerulonefritídy.

Symtómy sprevádzajúce nefrofrotický syndróm

Pri prognosticky menej priaznivých alebo nepriaznivých formách nefrotického syndrómu sa cez heteropóry strácajú aj vysokomolekulové bielkoviny (globulíny, IgG) a ich podiel na celkovej proteinúrii je 30% a viac. Ide o glomerulovú proteinúriu neselektívneho typu.

Objasnenie patofyziologických mechanizmov proteinúrie pri nefrotickom syndróme umožnilo aj nové prístupy k jeho liečbe. Zistilo sa, že liečba s inhibítormi angiotenzín-konvertujúceho enzýmu (ACE) alebo s nesteroidovými protizápalovými liekmi u ľudí zmenšuje prienik bielkovín cez veľké heteropóry a inhibítory ACE navyše znižujú aktivitu hemodynamických faktorov v patogenéze proteinúrie.

Z týchto poznatkov vyplývajú aj závery pre liečbu nefrotického syndrómu. V minulosti sa pri nefrotickom syndróme odporúčal vysoký prívod bielkovín na úpravu hypoalbuminémie. Zvýšenie prívodu bielkovín v potrave skutočne zvýši syntézu albumínu v pečeni, ale vysoký prívod bielkovín súčasne zvýši prietok krvi obličkami, glomerulovú filtráciu a navyše aktivuje systém renín-angiotenzín. Zvýšenie glomerulovej filtrácie zvyšuje aj výdaj albumínu a tým aj proteinúriu.

Vysoký prívod bielkovín urýchľuje deštrukciu tkaniva v glomerule. Vysokobielkovinová diéta preto zhoršuje základný morfologický proces a tým aj konečnú prognózu pacienta. V súčasnosti je pri nefrotickom syndróme odmietavý postoj k vysokobielkovinovej diéte a táto diéta sa pokladá v podstate za škodlivú. K prevencii rozpadu glomerulu sa odporúča pri nefrotickom syndróme stredné obmedzenie bielkovín na 1 g na 1kg telesnej hmotnosti.